logo
Loading

خانه‌های هوشمند در سال 2022 چه تغییراتی را به خود می‌بینند؟

09 مارس 22 - 10:42 ق.ظ

نزدیک به یک دهه از زمانی که خانه هوشمند دستورات صوتی را معرفی کرد می‌گذرد. امروزه هزاران دستگاه، اپلیکیشن، خدمات، مهارت‌ها و راه‌هایی برای افزودن اینترنت به هر گوشه از خانه شما وجود دارد. در سال 2021، شاهد به‌روزرسانی‌های کوچک اما قابل توجهی برای خانه‌های هوشمند بودیم که زمینه را برای سال 2022 فراهم کردند.

 

دستگاه ها

هر سال، ما مشتاقانه منتظر محصولات جدید از برندهای اصلی خانه‌های هوشمند و همچنین ایده‌های جدید هیجان انگیز استارت آپ‌ها هستیم. شاید دو دستگاه مورد انتظار سال 2022 ربات خانگی Astro آمازون و پهپاد Ring Always Home Cam باشند.

Amazon Astro  می‌تواند اولین ربات خانه هوشمند واقعی ما باشد. ما سال ها جاروبرقی ربات داشتیم، اما Astro  رباتی است که برای تعامل و کمک به صاحبانش به روشی متفاوت طراحی شده است.

Astro از برخی جهات مانند یک الکسا روی چرخ است. این دوربین مجهز به دوربین پریسکوپ فول اچ‌دی است که می‌تواند تا 42 اینچ از سطح زمین گسترش یابد. چرخ‌ها به Astro اجازه می‌دهند در خانه شما پرسه بزند و خدمات الکسا مانند تماس ویدیویی را ارائه دهد. همچنین می‌تواند با اکوسیستم Ring همگام شود تا به عنوان یک دروید امنیتی خانه عمل کند. این ربات 1000 دلاری در حال حاضر فقط با دعوتنامه برای پیش‌ سفارش در دسترس است. دوربین Always Home رینگ یک پهپاد 250 دلاری است که برای گشت زنی در خانه شما طراحی شده است. طبق گزارش‌ها، این پهپاد در سال 2022 رونمایی می‌شود. این پهپاد می‌تواند مسیر پرواز در اطراف خانه شما را بیاموزد و به صورت دستی یا سایر محصولات شرکت رینگ راه‌اندازی شود. همچنین می‌توانید گشت‌های مسیر را برای نظارت معمول برنامه ریزی کنید. محدودیت‌هایی برای دستگاه وجود دارد. به عنوان مثال نمی‌تواند از پله‌ها بالا برود، فیلم ضبط کند هنگامی که در حال شارژ است یا از راه دور کنترل ‌شود.

البته نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی وجود دارد که به نظر می‌رسد همیشه دستگاه‌های Ring و Amazon را همراهی می‌کند. آیا مصرف کنندگان می‌توانند به آن برندها با دوربین‌های پرنده و ربات‌های رومینگ اعتماد کنند؟ جالب است که ببینید چند نفر به این دوربین‌های مستقل در خانه‌هایشان این فرصت را می‌دهند.

 

با این حال، این یک دسته جدید از دستگاه‌های خانه هوشمند است که ما مشتاق هستیم امسال آن را آزمایش کنیم.

امنیت

دوربین هواپیماهای بدون سرنشین Astro و Ring هر دو گجت‌های امنیتی هستند، اما می‌توان گفت که بزرگترین الگوی بازار امنیت خانه این نیست که دستگاه‌های مستقلی مانند این ها را به خود جلب کند، بلکه فشار برای یکپارچگی عمیق‌تر با خانه هوشمند است. بر کسی پوشیده نیست که سیستم‌های امنیتی خانه بیشتر و بیشتر به سمت ساختارهای DIY حرکت می‌کنند، جایی که می‌توانید تنظیمات خود را شخصی سازی کنید، نصب را خودتان انجام دهید و دستگاه‌های خود را نظارت کنید. برندهایی مانند Ring، SimpliSafe و Wyze مسیری را برای سیستم‌های a la carte ایجاد می‌کنند. برخی نظارت حرفه‌ای را ارائه می‌دهند و آنچه قبلا قراردادهای بلندمدت بود، اکنون به روش اشتراک‌های تلویزیونی سنتی پیش می‌رود. شما می‌توانید خدمات اشتراک مناسب را برای خود انتخاب کرده و در هر زمان آن را لغو کنید. به عنوان مثال، Ring، برنامه‌های ماهانه 3، 10 و 20 دلاری را با افزایش سطح خدمات ارائه می‌دهد. هر دو سیستم حرفه‌ای نصب شده و DIY یک چیز مشترک دارند، هر دو بسیار هوشمندتر می‌شوند. این سیستم‌ها چه با گنجاندن روال‌های خانه هوشمند در برنامه یا با اتصال دستگاه‌های سنتی به بلندگوها، روترها و ترموستات‌های هوشمند، تجربه‌های یکپارچه‌تری در خانه ایجاد می‌کنند.

ADT و Comcast Xfinity هر دو نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های خانه هوشمند و ادغام آن را در اکوسیستم‌های امنیتی خانه بزرگ‌تر خود ارائه می‌کنند. این الگو احتمالا در سال 2022 گسترش خواهد یافت که توسط روترهای هوشمند مانند  Eero W-Fi 6  و بلندگوها، قطب‌های واقعی خانه هوشمند مدرن متحد می‌شوند. سپس برندهای خانه هوشمند وجود دارند که به نظر می رسد راه خود را به سمت امنیت خانه به عنوان یک دسته محصول باز می کنند. به عنوان مثال، TP-Link در CES چهار دوربین امنیتی، دو سنسور و یک هاب را معرفی کرد. تلاش شرکت‌ها برای ایجاد یک شعبه امنیتی در خانه، غیرمعمول یا جدید نیست، بنابراین انتظار می‌رود که در سال 2022 شاهد موارد بیشتری از آن باشیم.

 

 نرم افزار

بزرگ‌ترین تغییر در نرم‌افزار خانه هوشمند و یکپارچه‌سازی آن در سال جاری از یک سیستم امنیتی حاصل خواهد شد، آن هم توسطMatter.  این ایده یک پروتکل جهانی است که به دستگاه‌های خانگی هوشمند در برندهای بزرگ اجازه می‌دهد تا با سهولت بیشتری به یکدیگر متصل و همگام شوند. Matter یک استاندارد منفرد و منبع باز مبتنی بر IP است که از طریق Wi-Fi کار می‌کند. از تمام پلتفرم‌های کنترل اصلی پشتیبانی می‌کند و مانند یک زبان جهانی عمل می‌کند که دستگاه‌های خانه هوشمند برای ارتباط با یکدیگر و درک یکدیگر از آن استفاده می‌کنند. ده‌ها شرکت قبلا در مورد سازگاری  Matter اطلاعیه‌هایی ارائه کرده‌اند. بلیک کوزاک، تحلیلگر ارشد در شرکت تحقیقاتی فناوری می‌گوید محصولات جدید خواهند آمد، اما چیزی که تماشای آن لذت بخش خواهد بود، همگام‌شدن آن‌ها خواهد بود. پیش از این، توسعه دهندگان و برندها منابع کمتری را به موارد استفاده و بیشتر در مورد توسعه و گواهینامه ها اختصاص داده بودند.

آمازون، اپل، سامسونگ و گوگل همگی برای تحقق Matter سرمایه گذاری کرده‌اند. آمازون قبلاا قول داده بود که دستگاه‌های اکو، اکو دات، اکو پلاس، اکو استودیو و اکو شو سازگار باشند. گوگل و اپل همچنین از سازگاری با دستگاه های اندروید و iOS خبر دادند. در واقع، این پروتکل در ابتدا برای سال 2021 برنامه ریزی شده بود، اما به سال 2022 منتقل شد. با توجه به بخش عمده‌ای از اعلامیه‌های پشتیبانی Matter که در CES ارائه شده است، احتمالا این پروتکل در سال جاری فعال خواهد شد و این پتانسیل را دارد که کمی ساده‌سازی خانه‌های هوشمند را انجام دهد. چیزی که ما هنوز نمی دانیم این است که Matter ممکن است برای امنیت خانه هوشمند و داده‌های شخصی شما چه معنایی داشته باشد. کوزاک خاطرنشان کرد که ماهیت چند مدیری این پروتکل سوالاتی را در مورد نحوه به اشتراک گذاری داده ها بین پلتفرم ها و برندها ایجاد می‌کند.

 

کوزاک می‌گوید اگر یک دستگاه آمازون از طریق برنامه SmartThings کنترل می‌شود، چه کسی به آن داده‌های اساسی دسترسی دارد، زیر سوال می رود. فکر می‌کنم آنچه که می‌تواند در اینجا بزرگ‌ترین تغییر بازی باشد این است که مشخصاتی برای دوربین‌های ویدئویی اضافه شود. این امر مدل کسب‌وکار خانه هوشمند فعلی را وارونه می‌کند، زیرا بسیاری از برندها برای درآمد مکرر به فضای ذخیره‌سازی ابری ویدئویی متکی هستند.

 

ما با حریم خصوصی، مسائل مربوط به سازگاری، قیمت گذاری خدمات خانه هوشمند و بسیاری از سوالات دیگر در فضای خانه هوشمند دست و پنجه نرم کرده‌ایم. امسال، بسیاری از این مسائل ممکن است گام های بزرگی در جهت حل و فصل یا حداقل بهبود بردارند. امکان داشتن یک خانه هوشمند سازگارتر، قابل تنظیم‌تر و ایمن‌تر دلیل کافی برای امید به سال جدید در فناوری است.

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ