logo
Loading

روشنایی هوشمند

24 مارس 22 - 06:27 ق.ظ

نتایج حاصل از بررسی میزان انرژی الکتریکی مصرفی ساختمان‌های مسکونی در ایران و سایر کشورهای جهان نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از برق مصرفی منازل، صرف سیستم روشنایی آن‌ها می‌شود که اغلب با روش‌های سنتی پیاده سازی شده‌اند و اتلاف انرژی آن‌ها زیاد است. در این مقاله با ما باشید تا یکی از مهم‌ترین و ابتدایی ترین بخش‌های هوشمند سازی ساختمان‌، روشنایی را بررسی کرده و مزایای سیستم روشنایی هوشمند را شرح دهیم‌.

 

مزایای سیستم روشنایی هوشمند:

از مهم‌ترین مزایای سیستم روشنایی هوشمند جلوگیری از اتلاف انرژی الکتریکی و صرفه جویی در مصرف انرژی می‌باشد‌. در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم که‌:

سیستم روشنایی هوشمند چه تاثیری بر میزان انرژی الکتریکی مصرفی ساختمان دارد‌؟

ساکنین یک ساختمان مسکونی بخش زیادی از هزینه‌های برق مصرفی‌شان را برای لامپ‌های روشن اضافه‌ای پرداخت می‌کنند که در اغلب اوقات ناخواسته روشن باقی می‌مانند. علاوه بر آن که لازم است در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و این منابع را برای نسل‌های بعدی نیز ذخیره کرد، بکارگیری روش‌های نوین در پیاده سازی سیستم روشنایی مانند هوشمند سازی آن، می‌تواند تاثیرات قابل توجهی در بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های ناشی از آن داشته باشد‌.

در سیستم روشنایی هوشمند با اصلاح منابع نور و طراحی نوین آن می‌توان میزان مصرف انرژی را تا حد بالایی کاهش داد و ضمن صرفه جویی در هزینه‌ها‌، سیستم روشنایی را بر اساس استراتژی‌‌های مختلف مدیریت کرد.

 

تنظیم شدت نور در سیستم روشنایی هوشمند:

در سیستم روشنایی هوشمند با تنظیم شدت نور با توجه به روشنایی طبیعی محیط و کنترل هوشمند آن‌، با نورپردازی و انتخاب طیف رنگی مورد نظر‌، علاوه بر دست یابی به اهداف اصلی روشنایی هوشمند در سلامت روان‌، بینایی و کارایی ساکنین نیز بهبود حاصل می‌شود‌.

امکانات کنترلی و مدیریتی سیستم هوشمند در ساعات اوج مصرف نیز به کمک شما خواهند آمد و دسترسی وسایل پر مصرف به برق را غیر فعال می‌کند‌؛ این امکانات به این موارد محدود نمی‌شوند و شما می‌توانید با هوشمند سازی ساختمان علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها در زمان خود نیز صرفه جویی کرده و بخشی از کارها را پیش از رسیدن به منزل و در حین کارهای دیگر به طور همزمان انجام دهید‌. مثلا پیش از رسیدن به خانه ماشین لباس شویی را روشن کنید یا قهوه‌تان را آماده کنید و بسیاری کارهای دیگر.

 

حتی اگر فرزندانی کنجکاو دارید که ممکن است به سراغ پریزهای برق بروند، می‌توانید در یک خانه هوشمند دسترسی آن‌ها را محدود کرده و برق اتاقشان را قطع کنید‌. با توجه به میزان نور طبیعی محیط یا روشنایی مورد نیاز خود می‌توانید با سیستم روشنایی هوشمند شدت نور محیط را کاهش دهید و از اتلاف انرژی جلوگیری کنید.

 

مدیریت و کنترل سیستم روشنایی:

وضعیت سیستم روشنایی هوشمند را می‌توان از طریق پنل‌های لمسی یا تلفن هوشمند مشاهده کرد. این پنل شما را در جریان وضعیت روشنایی بخش‌های مختلف ساختمان‌، روشن یا خاموش بودن لامپ‌ها‌، میزان روشنایی و … قرار می‌دهد و می‌توانید از هر جایی که باشید، تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید و روشنایی محیط را مدیریت کنید.

 

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ