logo
Loading

مطب هوشمند

21 آوریل 22 - 07:55 ق.ظ

مطب هوشمند یکی از زیرمجموعه‌های ساختمان هوشمند است. نقش سلامتی و بهداشت در زندگی امروز انسان غیرقابل انکار است. بالارفتن میانگین سن جامعه یا پیری جمعیت در کنار کاهش تولد و بیماری‌های نو ظهوری مانند کرونا اهمیت این مقوله را در زندگی بشر بیش از پیش نمایان کرده است. بخش اعظم حفظ سلامت جامعه با اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی به ثمر می‌رسد. خط دوم حفظ سلامت جامعه، مراکز درمانی هستند.

از جمله مراکز درمانی مهم می‌توان به مطب پزشکان اشاره کرد. مطب هوشمند امکاناتی را برای پزشک و بیماران فراهم می‌کند که رفاه آن‌ها را افزایش خواهد داد. سیستم مورد استفاده و شرکت تولید کننده تجهیزات تعیین کننده امکانات قابل ارائه هستند. عوامل دیگری مانند بودجه هوشمند سازی و زیرساخت پروژه نیز می‌توانند بر امکانات مطب هوشمند اثر گذار باشد.

براساس تعریف ارائه شده درباره خانه هوشمند، این مکان‌ها امکان کنترل بخش‌های مختلف از طریق موبایل را برای کاربر فراهم می‌کنند. مطب هوشمند یکی از زیر مجموعه‌های خانه (ساختمان) هوشمند است. در این مطب‌ها کنترل کلیه بخش‌ها از طریق اپلیکیشن خانه هوشمند انجام می‌شود.

امکان تعیین سطوح دسترسی برای پزشک، دستیار و … در کنار زمانبندی، کاهش مصرف انرژی، تعریف سناریوهای مختلف از جمله امکاناتی است که اغلب سیستم‌های هوشمند برای کاربران فراهمی می‌کنند.

 

امکانات قابل ارائه در یک مطب هوشمند

زیرساخت موجود، شرکت تولید کننده و بودجه در نظر گرفته شده، محدودیت‌هایی را برای سیستم هوشمند به وجود می‌آورند. بدون در نظر گرفتن محدودیت‌ها امکانات زیر در یک مطب هوشمند قابل ارائه هستند. ذکر این نکته ضروری است که برخی امکانات وابسته به کاربری مطب (از نظر نوع دستگاه های تخصصی مورد استفاده) ممکن است متغیر باشد.

کنترل هوشمند سیستم‌های سرمایش و گرمایش

کنترل هوشمند تردد

کنترل هوشمند روشنایی

پریز هوشمند

سیستم امنیتی هوشمند

درب باز کن هوشمند

 

نورپردازی هوشمند

با بهره‌گیری از این امکانات علاوه بر رفاه بیشتر پزشک و مراجعان، شاهد کاهش چشمگیر مصرف انرژی خواهید بود. این امکانات علاوه بر مطب هوشمند در آزمایشگاه هوشمند، مراکز تصویربرداری هوشمند، داروخانه هوشمند و سایر مکان‌های مرتبط با حوزه بهداشت و درمان نیز قابل ازائه هستند.

 

تجهیزات هوشمند سازی مطب

هر یک از امکانات یاد شده برای مطب هوشمند به وسیله تجهیزات متفاوتی ارائه می‌شوند. به عنوان مثال برای کنترل تجهیزات روشنایی می‌توان از کلید لمسی هوشمند استفاده کرد. کنترل هوشمند دما توسط ترموستات هوشمند انجام می‌شود. نورپردازی هوشمند به کمک ماژول نورپردازی هوشمند و سایر امکانات یاد شده اغلب به وسیله رله هوشمند ارائه می‌شوند.

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های خانه هوشمند امکان تعریف سناریو است. منظور از سناریو مجموعه عملیاتی است که به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده پشت سرهم انجام می‌شوند. یکبار لمس صفحه موبایل کافی است تا مجموعه‌ای از عملیات مورد نظر شما به اجرا در بیایند. در ادامه به بررسی چند نمونه از سناریوهای مطب هوشمند می‌پردازیم.

 

سناریو آغاز فعالیت

یکی از چالش‌های همیشگی مطب‌ها و ساختمان‌هایی که در طول روز چند ساعت فعال هستند، تنظیم دمای مطلوب است. به عنوان مثال ساختمانی که به مدت 20 ساعت سیستم‌های تهویه آن خاموش بوده‌اند قطعا هوا و دمای مناسبی ندارد.

یکی از راهکارهای غلبه بر این مشکل روشن گذاشتن سیستم‌های سرمایش و گرمایش به صورت مداوم است. این روش علاوه بر افزایش سرسام آور هزینه‌های مصرف انرژی و آلودگی محیط زیست، چالش‌های ایمنی نیز می‌تواند داشته باشد.

راهکار غلبه بر این چالش روشن کردن سیستم‌های سرمایش و گرمایش قبل از آغاز به کار مطب است. در صورت استفاده از مطب هوشمند این چالش برای همیشه حل خواهد شد. شما می‌توانید به راحتی و به کمک موبایل در هر لحظه دستگاه‌های مورد نظر را روشن و خاموش کنید. اما قسمت جذاب ماجرا از اینجا آغاز می‌شود.

 

سناریوی خروج مطب هوشمند

اصولا هنگام خروج از منزل یا محل کار، کارهایی را به صورت روتین انجام می‌دهیم. خاموش کردن لامپ ها، باز کردن پرده‌‌‌ها و چک کردن خاموش بودن وسایل برقی از این دسته هستند. با تعریف یک سناریوی خروج برای مطب هوشمند می‌توانید این کارها را نیز به راحتی با یک بار لمس صفحه موبایل انجام دهید. این سناریو را نیز می‌توانید به صورت زمانبندی شده اجرا کنید.

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ