logo
Loading

گیاهان خانگی خود را آبیاری کنید حتی بدون حضورتان در منزل

رفتن به خارج از شهر می‌تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر در حال سفر به مسافت‌های طولانی هستید یا خانواده‌تان درگیر هستند. زمانی که چمدان‌هایتان را بسته‌بندی می‌کنید، بچه‌ها را در ماشین می‌گذارید، مراقبت از حیوانات خانگی را مرتب می‌کنید و برنامه‌های سفر را می‌چینید، احتمالا فراموش کرده‌اید که چگونه به گیاهان آپارتمانی زیبا و  باغ سبز سالمی که برای رشدشان زحمت کشیده‌اید، آبیاری می‌کنید.

اما نیازی به ناراحتی نیست زیرا این چهار روش سریع و آسان به شما کمک می‌کند تا از قبل برنامه ریزی کنید و از رنج کشیدن گیاهانتان در زمانی که دور هستید جلوگیری کنید. فقط یک نکته: از این روش‌ها فقط برای گیاهانی استفاده کنید که نیاز به آبیاری روزانه دارند، مانند گیاهان، سبزیجات و برخی از گیاهان آپارتمانی.

 

1.روش آبگیری قدیمی

برای این کار به یک ظرف بزرگ آب مانند گلدان یا سطل و مقداری طناب نخی نیاز دارید. بند رخت نخی که در اکثر فروشگاه‌های ابزارفروشی موجود است، عالی عمل می‌کند. یک تکه طناب نخی را ببرید که به اندازه کافی بلند باشد تا بین کف ظرف آب و در خاک گیاهتان قرار بگیرد. یک سر طناب را بردارید و آن را چند اینچ زیر سطح خاک، نزدیک به گیاه فشار دهید. مراقب باشید که ریشه ها مزاحم نشوند. انتهای دیگر طناب را در کف ظرف آب خود قرار دهید و آن را با آب پر کنید. مطمئن شوید که طناب کف ظرف شما را لمس می‌کند. طناب پنبه‌ای به آرامی آب را از ظرف به داخل گلدان می‌برد و سطح رطوبت را در خاک ثابت نگه می‌دارد.

 

2.روش سیستم قطره‌ای DIY

احتمالا آن گوی‌های آبیاری شیشه ای را دیده‌اید که برای آبیاری گیاه خود در گلدان می‌چسبانید. با این حال نیازی به خرید آنها نیست، زیرا شما به راحتی می‌توانید نسخه خود را بسازید. با یک بطری پلاستیکی تمیز و خالی شروع کنید. برای یک ظرف کوچک تا متوسط، یک بطری آب به خوبی کار خواهد کرد. چندین سوراخ زهکشی را در بطری نزدیک به بالا سوراخ کنید. قبل از رفتن به تعطیلات، گیاه خود را به طور معمول آبیاری کنید. بطری پلاستیکی را با آب پر کنید و سپس آن را به سرعت برگردانید و آن را در چند اینچ اول خاک گلدان فرو کنید. اطمینان حاصل کنید که بطری خیلی به گیاه شما نزدیک نباشد و بطری به اندازه ای عمیق باشد که خاک سوراخ‌ها را بپوشاند. با خشک شدن خاک، آب به آرامی از بطری خارج می‌شود. برای گلدان‌های بزرگتر، می‌توانید از یک بطری خالی نوشابه استفاده کنید. فقط آن را پر کنید، قبل از اینکه آن را برگردانید و در خاک فرو کنید، انگشت شست خود را روی دهانه آن قرار دهید.

 

3.گیاهان خود را به حمام ببرید

برای گلدان‌هایی که زهکشی خوبی دارند، می‌توانید در زمانی که دور هستید آنها را حمام کنید. سینک یا وان حمام خود را با چند اینچ آب پر کنید و یک حوله داخل آن قرار دهید تا در برابر خط و خش محافظت شود. گیاهان گلدانی خود را در سینک استراحت دهید و زمانی که می‌خواهید بروید آنها را در آنجا بگذارید. خاک آب را تا ریشه ها می‌کشد و گیاه را تا یک هفته هیدراته نگه ‌می‌دارد. شرایط نور نزدیک سینک یا وان خود را بررسی کنید. اگر گیاهان شما به نور خورشید زیادی نیاز دارند، آنها را در حمام تاریک نگه ندارید.

 

4.روش گلخانه‌ای کیسه‌های پلاستیکی

این روش غیر متعارف به نظر می‌رسد، اما برای تعطیلات طولانی‌تر به خوبی کار می‌کند. یک کیسه پلاستیکی شفاف به اندازه کافی بزرگ تهیه کنید تا گیاه و گلدان شما را بپوشاند. برای جلوگیری از چسبیدن کیسه به گیاهان، پایه ها را به گلدان اضافه کنید. برخی می‌گویند که کیسه نباید مطلقا با برگ ها تماس داشته باشد، اما کمی تماس مشکلی ندارد. گیاهان خود را به طور معمول آبیاری کنید، مطمئن شوید که آنها را بیش از حد اشباع نکرده‌اید. گیاه را داخل کیسه قرار دهید، کیسه را به سمت بالا و اطراف گیاه خود بکشید. قبل از اینکه کیسه را ببندید، کمی هوا به داخل کیسه بریزید تا به بادکنک کیسه ای در اطراف گیاه شما کمک کند. این فقط تضمین بیشتری است که کیسه به برگ‌ها فشار نیاورد.

گیاه خود را در محلی با نور غیر مستقیم بگذارید. نور مستقیم خورشید کیسه را گرم می‌کند و احتمالا گیاه شما را نابود می‌کند. این گلخانه کوچک در حین تبخیر آب را جذب می‌کند و دوباره آن را به داخل گیاه می‌ریزد.

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ