logo
Loading

یادگیری ماشینی یا یادگیری عمیق؟

23 اکتبر 21 - 03:16 ب.ظ

یادگیری ماشینی یا یادگیری عمیق؟

امروزه ما مشغول یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق هستیم. در این مطلب می‌خواهیم بدانیم که اصلا یادگیری ماشینی یا یادگیری عمیق چیست؟ اصطلاحاتی که اغلب به جای یکدیگر استفاده میشوند امای هریک دارای معنای متفاوتی هستند اما وجه اشتراک آنها در این است که هر دو مفهوم در هوش مصنوعی گنجانده شده ­اند که برای درک عمیق تر آن ابتدا باید تفاوت و مفهوم هریک را به درستی متوجه شویم.

 

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی، فناوری‌ای است که میتواند از استدلال و منطق انسانی تقلید کند. مفهوم هوش مصنوعی شامل مفاهیم یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق است که در ادامه به آن میپردازیم.

یادگیری ماشینی

شاخه ای از هوش مصنوعی است که شامل ایجاد الگوریتم‌هایی است که می توانند خود را بدون دخالت انسان تغییر دهند. این روشی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و شناسایی الگو‌های آنها بدون کمک انسانی است.

یادگیری عمیق

فرآیند یادگیری عمیق از سطح خاصی از الگوریتم ها استفاده میکند که شبکه‌های عصبی نامیده میشود. این شبکه ها در تلاش برای شبیه‌سازی عملکرد شبکه‌های عصبی مغز انسان هستند که شامل تشخیص گفتار، شی و تصویر میباشد.

این تکنولوژی‌ها چگونه کار میکنند؟

الگوریتم‌های یادگیری ماشین، از داده های ارائه شده به آنها می­آموزند و به این ترتیب ماشین ها آموزش می بینند که کارهای مختلف را به طور مستقل انجام دهند. سپس، هنگامی که در معرض داده های جدید قرار می گیرند، با محاسبات قبلی سازگار می شوند و الگوها برای ارائه پاسخ‌های قابل اعتماد مدل‌سازی می شوند.

یادگیری عمیق شامل آن الگوهای پیچیده­ای است که از چندین لایه نورون (رشته عصبی) تشکیل شده و با حجم عظیمی از داده ها اشغال شده که قادر به تشخیص تصاویر و گفتار، پردازش زبان طبیعی و یادگیری انجام کارهای بسیار پیشرفته بدون دخالت انسان هستند اما کاربرد اصلی این داده ها در نهایت توانایی تشخیص تصویر است. هدف هر صنعت ارائه محصولات یا خدمات با بالاترین کیفیت ممکن با کمترین هزینه است. این مسئله میتواند شامل این دو مفهوم مرتبط با هوش مصنوعی نیز باشد.

 

کاربردهای مختلفی از یادگیری ماشینی در صنعت وجود دارد:

یادگیری ماشینی در تهیه، تولید و یادگیری مسائل مختلف به کار برده میشود.

 • این فناوری راه حل های انعطاف پذیر برای پیچیدگی سیستم های تولید ارائه می دهد. اصطلاح سیستم های تولید هوشمند به نسل جدید سیستم­های تولیدی اطلاق می شود که از نتایج تحقیقات در زمینه هوش مصنوعی برای حل مشکلات مرتبط با کمبود اطلاعات استفاده می­کنند.
 • یادگیری ماشینی در چینش تدارکات به کار برده می شود.
 • یادگیری ماشینی به منظور تعمیر و نگهداری ابزار کاربرد دارد.
 •  در یادگیری ماشینی به منظور ایجاد حس امنیت به کاربرده می شود.
 • الگوریتم های یادگیری ماشینی بسیار قدرتمند ظاهر شدند.  یادگیری عمیق در امنیت سایبری عمدتا برای تجزیه و تحلیل بدافزارها و تشخیص و پیشگیری و جلوگیری از نفوذ آنها استفاده می شود.

 

 

 

 

 


یک نظر
 1. admin_master
  اکتبر 29, 2021 در 12:36 ب.ظ
  سلام

  مقاله خوبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ