logo
Loading

6 شاخصه ساختمان‌های هوشمند

30 ژانویه 22 - 12:08 ب.ظ

امروزه لفظ هوشمند را در میان بسیاری از چیز‌ها مشاهده می‌کنیم: ساعت هوشمند، تلویزیون هوشمند، تلفن هوشمند و غیره برای تعریف محصولات هوشمند استفاده می‌شود که حاصل تکامل فناوری‌های جدید در زندگی روزمره است و اگر از آن در محصولات استفاده کنیم،

چگونه می‌توان آن را برای ساختمان‌هایی که از نظر فناوری پیشرفته هستند به کار ببریم؟

 

ساختمان های هوشمند

ساختمان های هوشمند بار دیگر فناوری را در خدمت مردم قرار می‌دهند تا محیطی راحت، ایمن و سازنده تر ایجاد کنند. این مفهوم را می‌توان با ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی تطبیق داد.

به لطف توانایی به دست آمده توسط دستگاه های اینترنت اشیاء برای جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌ها از عناصر و مناطق مختلف، امکان افزایش بهره‌وری انرژی، قابلیت استفاده، ایمنی و دسترسی به این فضاهای معماری امکان پذیر است.

 

اهداف ساختمان‌های هوشمند

یک ساختمان هوشمند را می‌توان مترادف با پایداری در نظر گرفت. این بخشی از مفهوم شهر هوشمند و به نوبه خود تکمیل کننده آن است. هر دو به دنبال دستیابی به کنترل متمرکزی هستند که اثرات زیست‌محیطی را کاهش داده و کیفیت زندگی شهروندان را بهبود ببخشند.

در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها و نهادهای عمومی به دنبال بهینه سازی منابع خود برای دستیابی به عملکرد بیشتر، علاوه بر کمک به توسعه پایدار و انتشار آن هستند.

به لطف سیستم‌های کنترل جدید و تکنیک‌های اتوماسیون، می‌توان ساختمان‌هایی را توسعه داد که قادر به کاهش مصرف انرژی، بهبود محیط‌زیست و ایمنی ساکنان یا کاربرانی هستند که از تأسیسات خود استفاده می‌‌کنند و اثرات زیست‌محیطی را از طریق استفاده مسئولانه از منابع کاهش می دهند.

 

ویژگی‌های ساختمان‌های هوشمند

سنسورهای اندازه گیری ساختمان‌های هوشمند مبتنی بر استفاده از حسگرها و آشکارسازهایی هستند که سیگنال را به یک سیستم مدیریت مرکزی منتقل می‌کنند، جایی که از آنها برای تجسم، تجزیه و تحلیل و بهبود عملکرد در زمان و تاریخ واقعی استفاده می‌شود. این سنسورها جنبه هایی مانند ظرفیت، مصرف انرژی، منابع، دما و غیره را کنترل می‌کنند.

 

نگهداری پیش‌بینی کننده تمام داده‌های به دست آمده از حسگرهای مانیتورینگ توسط نرم‌افزاری که قادر به پیش‌بینی بهینه ساز منابع است تفسیر می‌شود. یک ساختمان سنتی ممکن است نقص هایی داشته باشد که ممکن است مورد توجه قرار نگیرد، اما به لطف سیستم‌های کنترل پیشرفته، می‌توان بلافاصله از حوادث آگاه شد و از مشکلات بعدی جلوگیری کرد.

کارایی زیست‌محیطی: ساختمان‌های هوشمند ساختمان‌هایی هستند که با استفاده از مصالح و سیستم‌های بهینه‌سازی شده برای دستیابی به حداکثر کارایی و کاهش اثرات زیست‌محیطی طراحی و ساخته می‌شوند.

 

راحتی: از طریق سیستم‌های HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع)، می‌توان میزان رطوبت، تصفیه هوا و دمای ساختمان‌ها را مدیریت کرد تا شرایط ایده‌آلی برای سکونت ایجاد شود، جایی که کاربران شاهد بهبود رفاه، عملکرد کاری و سلامت خود باشند.

 

امنیت بالا: از طریق ادغام هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین و اینترنت اشیاء (IoT)، برنامه‌های خود مدیریتی با قابلیت کنترل دستگاه‌ها و سیستم‌های امنیتی پیشرفته توسعه یافته‌اند.

 

بیایید به چند نمونه نگاه کنیم: دسترسی‌های ساختمان در همه زمان‌ها، با گزارش‌های لحظه‌ای متصل به سیستم مرکزی نظارت می‌شوند. این اطلاعات و تجزیه و تحلیل پیشگیری و کاهش آسیب پذیری ها را فراهم می‌کند.

هنگامی که یک سیگنال آتش نشانی فعال می‌شود، همراه با تعداد دفعاتی که اعلان‌های کاذب ایجاد شده است، تجزیه و تحلیل می‌شود و به صورت بصری از طریق سیستم نظارت تصویری بازبینی می‌شوند.

 

دسترسی از راه دور: اگر چیزی وجود داشته باشد که در یک ساختمان هوشمند ضروری است، آن ارتباطات متقابل است. سیستمی که از یک ساختمان هوشمند استفاده می‌کند از طریق شبکه‌های داخلی هم کار می‌کند و همچنین اتصال اینترنت امکان دسترسی به داده‌ها را در هر کجا و در هر زمان می‌دهد. از این نظر، مدیریت و کنترل را می توان از راه دور با استفاده از کاربر و دسترسی ایمن به پلتفرم مدیریتی به سادگی با متصل بودن به اینترنت انجام داد.

با Nexus Integra به سمت ساختمان های هوشمند گام بردارید

Nexus Integra یک پلتفرم عملیات یکپارچه ایده‌آل برای شروع مدیریت متمرکز تمام دارایی‌های شما است، یک پلتفرم عملیاتی مبتنی بر فناوری‌های اینترنت اشیاء و Big Data که به شما امکان می‌دهد بیشترین بهره را از ساختمان خود ببرید. از طریق یک رابط کاربری ساده و قابل استفاده به طور جامع تجسم، تجزیه تحلیل و مدیریت می‌کند.

علاوه بر این، همگام‌سازی با ابزارها و پلتفرم‌های موجود به لطف استفاده از اتصال API Rest تضمین شده است.

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ