logo
Loading

تجهیزات امنیتی هوشمند

02 جولای 21 - 06:43 ب.ظ

تجهیزات امنیتی هوشمند

از زمانیکه زندگی اجتماعی انسان ها در کنار یکدیگر به وجود اند، تلاش و کوشش کرده اند که با کشیدن دیوارها و مرزبندی خانه خود با دیگران امنیت خود و افراد خانواده خود را حفظ کنند. و همیشه یکی از مشکلات اصلی انسان این بوده است که چگونه می تواند امنیت جان و مال خود را در محیط زندگی خود حفظ کنند. به همین شکل درهر دوره ای، انسانها در تولیدات خود به دنبال ساختن تجهیزات امنیتی هوشمند مختلف برای افزایش ایمنی و امنیت خود و اموال ارزش مند خود بوده اند.

مثلا در همان زمان گاو صندوق های کلیددار تولید شدند و در سالهای بعد با تلاش آنها را نسوز و غیر قابل نفوذ تر کردند و مقاومت آنها را بالا بردند یا سالهاست که در بسیاری از خانه ها یا فروشگاه ها از دوربین های مدار بسته برای حفظ امنیت بیشتر استفاده می شود.

تکنولوژی خانه هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور تکنولوژی خانه هوشمند، مشخصا یکی از اهداف اصلی این تکنولوژی در نظر گرفتن مشکل حفظ و افزایش امنیت در خانه ها یا محل کار بوده است. یکی از شکل های پیشرفته سیستم امنیتی در دنیای مدرن سیستم های نظارتی و تجهیزات امنیتی ویدئویی و تصویری است.

حتی با حضور نگهبان و زندگی در محل های امن، باز هم نیاز داریم به تجهیزات امنیتی هوشمند

بسیاری از افراد و خانواده ها فکر می کنند اگر در محله ای امن زندگی کنند یا یک نگهبان برای ساختمان خود استخدام کنند می توانند بدون هیچ نگرانی ای به زندگی خود در امنیت کامل ادامه دهند. در صورتی که این دو عامل به خودی خود نمی تواند امنیت کامل را در زندگی شما تامین کند. بارها با نگاهی به صفحات حوادث یا شنیدن خبرهای روز شاهد این بودیم که حتی در امن ترین مناطق شهر هم سرقت و جرم اتفاق افتاده است. پس برای حفاظت بیشتر از خانه و اموالتان باید سدهای حفاظتی خانه تان را بیشتر کنید.

یک خانه هوشمند می تواند حتی در نبودن شما از خودش مراقبت کند!

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در هوشمند سازی ساختمان ها همیشه مورد توجه قرار میگیرد به کارگیری ابزارهایی هوشمند برای افزایش امنیت ساختمان هاست. یک خانه هوشمند می تواند از خود در برابر تمامی عوامل تهدید کننده محافظت کند. شما می توانید با هوشمند سازی خانه، خانه هوشمند خود را برای هفته ها ترک کنید و به سفر بروید بدون اینکه نگران سرقت یا هر هر اتفاق بد دیگری باشید. خانه هوشمند همه جوره خیال شما را راحت می کند. مثلا اگر شما در هنگام سفر فراموش کنید درب و پنجره خانه خود را ببندید، سیستم امنیتی هوشمند خانه از این مورد به سرعت آگاه میشود و اقدام لازم را میکند یا اگر فراموش کنید درب خانه را قفل کنید به صورت اتومات قفل دیجیتال نصب شده روی درب قفل میشود.

توسط دوربین های مدار بسته و سیستم های امنیتی نصب شده برای کنترل تردد، هرگونه رفتار مشکوک و ورود غیر مجازی تشخیص داده میشود و آژیر خطر شروع به کار می کند و این اعلام خطر از طریق پیامک یا نرم افزارهای مربوطه در گوشی همراه صاحب خانه به او اطلاع داده می شود. همین طور نصب قفل های دیجیتال اثر انگشتی یا تشخیص چهره ورود افراد غیر مجاز به خانه یا محل کار را غیر ممکن میکنند.

تجهیزات امنیتی هوشمند در خانه

برقراری امنیت در خانه علاوه بر حفظ جان و تامین آرامش اعضای خانواده ، در حفظ و نگه داری اموال و اشیای گران قیمت هم دارای اهمیت است. به کار گیری تجهیزات امنیتی و دزدگیر مانند آژیر ها و هشدار دهنده ها ، سنسورهای تشخیص حرکت ، سنسورهای تشخیص دهنده شکستن شیشه، سنسورهای تشخیص بازماندن درب و پنجر ها و … می توانند به افراد خانواده در هر کجایی که هستند اطلاع دهند که در خانه آنها نشانه هایی از خطر وجود دارد.

در سیستم های امنیتی جدید تر در منازل یکی از امکانات جالب توجه دیگر این است که اگر فرد قبل از رفتن به مسافرت سناریوی سفر را انتخاب کند، سیستم کنترل هوشمند روشنایی در ساعات خاصی از شبانه روز طبق زمان بندی خاصی بعضی از چراغ ها را روشن و خاموش می کند، پرده ها را باز و بسته می کند که این تصور در ذهن سارقینی که در حال کشیک دادن برای انتخاب خانه هدف هستند ایجاد شود که خانه خالی نیست و ممکن است در صورت اقدام به سرقت به دردسر بیافتند.

تقسیم بندی معمول تجهیزات امنیتی هوشمند:

  • تجهیزات امنیتی داخل ساختمان
  • تجهیزات امنیتی خارج ساختمان

انواع تجهیزات امنیتی هوشمند داخل خانه معمولا شامل سنسورهای تشخیص حرکت و باز ماندن درب ها و پنجره ها هستند.

تجهیزات امنیتی خارج ساختمان هم شامل سنسورهای تشخیص حرکات و افراد مشکوک در محوطه اطراف ساختمان است. در گذشته دوربین های مدار بسته فقط نقش ضبط کننده فیلم برای ساکنین خانه را داشتند. و معمولا بعد از وقوع جرم ها به کار می آمدند و فقط می توانستند به تشخیص مجرمین و نحوه انجام جرم کمک کنند.

اما این روزها سیستم های امنیتی این قابلیت را دارند که حرکات مشکوک و افراد مشکوک را شناسایی کنند و به نگهبان یا ساکنین خانه اطلاع دهند که این مساله کمک می کند قبل از وقوع جرم و سرقت بتوانیم جلوی آن را بگیریم. در زمانی که این نوع دوربین ها به بازار عرضه شدند، مشکل آنها این بود که دقت کمی داشتند و حتی نسبت به حرکت حیواناتی مانند سگ و گربه هم واکنش نشان می دادند و این هشدار های بی مورد باعث آزار ساکنین خانه می شد. اما با پیشرفت تکنولوژی، این مشکل رفع شد و امروزه این سیستم ها بر اساس برنامه ریزی خاصی در مورد قد و وزن سوژه مورد نظر واکنش نشان می دهند.

تجهیزات امنیتی هوشمند در ساختمان های اداری و تجاری

ایجاد امنیت در ساختمان های اداری و تجاری کمی مشکل تر از ساختمان های مسکونی است. چون معمولا در این ساختمان ها افراد زیادی رفت و آمد می کنند و امکان خصوصی سازی و امنیت به نحوی که در خانه ها گفتیم امکان پذیر نیست. تجهیزات امنیتی هوشمند در ساختمان های اداری و تجاری به محض تشخیص خطر، وضعیت بحرانی را از طریق بلندگو ها  یا ارتباط مستقیم با نگهبانان یا انتظامات ساختمان به آنها خبر می دهند . علاوه بر این در ساختمان های اداری و تجاری برای کنترل تردد افراد می توان از تجهیزات خانه هوشمند مانند اکسس کنترل های اثر انگشتی، دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره ، دوربین های امنیتی، کنترل تردد پارکینگ هوشمند ، قفل های دیجیتال کارتی و … استفاده کرد و به این شکل میزان نظارت بر رفت و آمد افراد به داخل ساختمان را به میزان بیشتری کنترل کرد.

هزینه کردن برای نصب تجهیزات امنیتی هوشمند صرفه جویی اقتصادی است نه هدر دادن هزینه

این روزها در سراسر دنیا انواع جرائم روز به روز افزایش می یابد و همزمان نیاز ساکنین خانه ها و ساختمان های اداری و تجاری به نصب سیستم های امنیتی و کنترل خانه از راه دور افزایش می یابد. یک سرقت غیر منتظره  ممکن است میلیون ها تومان خسارت به صاحب خانه وارد کند، در صورتی که نصب تجهیزات امنیتی هوشمند با چند میلیون می تواند مانع اینچنین خسارت هایی شود.

البته این نکته را باید در نظر داشته باشیم که برای نصب و راه اندازی یک سیستم امنیتی نیاز نیست هزینه های گزافی متحمل شویم که ممکن است نیمه راه هم از نصب این سیستم های کارا پشیمان شویم. بلکه صرف هزینه های معقول و متوسط و خرید تجهیزات ایمنی مناسب می تواند هم امنیت خانه و محل کار شما را تامین کند و هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد.

چگونه تجهیزات امنیتی مناسب برای خانه یا محل کار خود انتخاب کنید؟

  • قبل از هر گونه خرید تجهیزات امینتی هوشمند بهتر است در ابتدا از مشاوران شرکت ارائه دهنده سیستم امنیتی کمک بگیرید تا آنها با بازدید از محل به شما در انتخاب سیستم امنیتی مناسب مشاوره خوبی بدهند.
  • از تجهیزات امنیتی هوشمندی استفاده کنید که همه ساکنین خانه بتوانند به راحتی نحوه کار با آن را یاد بگیرند و بتوانند به درستی از آنها استفاده کنند.
  • این روزها سیستم های امنیتی هوشمند متنوعی در بازار موجود است. یکی از انواع آن سیم دار و بدون سیم است. در ابتدای امر با تحقیق در مورد مزایا و معایب هر یک باید با توجه به شرایط محیطی خانه یا محل کار خود نوع مناسب سیم دار یا بی سیم را انتخاب کنید.
  • بعد از اینکه نوع سیستم امنیتی خود را تعیین کردید و شناخت درستی از هدف نصب سیستم امنیتی در خانه یا محل کار خود پیدا کردید باید درک درستی هم از تمامی ورودی های ساختمان محل نصب تجهیزات امنیتی داشته باشید .باید تمامی ورودی ها و درب و پنجره های ساختمان و مناطق قابل نفوذ به ساختمان را بشناسید تا بتوانید تعداد تجهیزات امنیتی مورد نیاز را به درستی انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ