logo
Loading

چگونه هوش مصنوعی می تواند حملات قلبی و سکته را پیش‌بینی کند؟

24 دسامبر 21 - 01:57 ب.ظ

هوش مصنوعی راه خود را به سمت مراقبت های بهداشتی هموار می کند و یکی از اولین توقف گاه‌های آن درک تمام اسکن هایی است که پزشکان دستور می دهند.

در حال حاضر، مطالعات نشان داده اند که ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در برخی موارد می توانند رشد غیر طبیعی تومورهای سرطانی را بهتر از پزشکان تشخیص دهند به این دلیل که پردازش حجم عظیمی از اطلاعات بهترین کاری است که هوش مصنوعی انجام می دهد.

 

در مطالعه‌ای که در مجله Circulation منتشر شد، محققان در بریتانیا و ایالات متحده گزارش دادند که یک برنامه هوش مصنوعی می‌تواند حملات قلبی و سکته را به‌طور قابل اعتمادی پیش‌بینی کند.

کریستوفر نات، محقق بنیاد قلب بریتانیا و تیمش بزرگترین مطالعه ای را انجام دادند که شامل تصویربرداری تشدید مغناطیسی قلبی عروقی (CMR) و هوش مصنوعی است.

سی‌ام‌آر، اسکنی است که جریان خون به قلب را اندازه‌گیری می‌کند. هرچه جریان خون قوی تر باشد، احتمال انسداد عروق قلب کمتر می شود. با این حال، خواندن اسکن ها زمان بر و پر زحمت است.

 

نات و همکارانش با تلاش برای توسعه ابزاری باکیفیت‌تر، یک مدل هوش مصنوعی را آموزش دادند تا اسکن ها را بخواند و یاد بگیرد که نشانه های جریان خون به خطر افتاده را تشخیص دهد.

هنگامی که آنها این فناوری را روی اسکن بیش از 1000 نفری که به دلیل خطر ابتلا به بیماری قلبی یا قبلا تشخیص داده بودند به CMR نیاز داشتند، دریافتند که مدل هوش مصنوعی در انتخاب افرادی که احتمال بیشتری برای ابتلای مجدد به این بیماری دارند، بسیار خوب عمل می کند.

 

این مطالعه، آنالیزهای مبتنی بر هوش مصنوعی را با پیامدهای سلامتی بیماران مقایسه کرد که به طور متوسط ​​حدود 20 ماه تحت نظر بودند. محققان کشف کردند که به ازای هر 1 میلی لیتر در گرم در دقیقه کاهش جریان خون به قلب، خطر مرگ ناشی از یک حمله قلبی تقریبا دو برابر و خطر سکته مغزی، بیش از دو برابر می شود.

 

او می‌گوید: “به‌جای یک دیدگاه کیفی از جریان خون به عضله قلب، یک عدد کمی دریافت می‌کنیم و با توجه به تست بالینی انجام شده، نشان داده‌ایم که می‌توانیم پیش‌بینی کنیم چه افرادی در معرض خطر بیشتر عوارض جانبی هستند.”

 

این مطالعات تأیید کرد که CMR یک نشانگر قوی برای خطر مشکلات قلبی است، اما ثابت نکرد که این اسکن‌ها واقعا می‌توانند برای هدایت تصمیم‌گیری پزشکان در مورد افرادی که در معرض خطر بالاتری هستند استفاده شود.

برای این منظور، باید مطالعات بیشتری انجام شود که نشان دهد آیا درمان جریان خون نامناسب با داروها یا روش‌های موجود در حال حاضر، در افرادی که جریان خون آنها کاهش یافته است، همانطور که توسط مدل هوش مصنوعی پیش‌بینی شده است، می‌تواند حملات قلبی و سکته را کاهش دهد یا از بین ببرد.

در حقیقت تجزیه و تحلیل جریان خون مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان بخشی از آزمایش‌هایی که پزشکان در اورژانس برای تشخیص بیماران قلبی آن را در نظر می گیرند، مورد استفاده قرار می گیرد.

این اطلاعات می تواند به هدایت افراد مستعد بیماری کمک کند و به طور بالقوه‌ای جان آنها را نجات دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ