logo
Loading

ساختمان شما تا چه حد هوشمند است؟

14 فوریه 22 - 12:54 ب.ظ

در قطارهای آلمانی، با استفاده از اطلاعات رزروشده شما، در دسترس بودن صندلی‌ها روی یک صفحه کوچک نمایش داده می‌شود. مسافرانی که بدون رزرو سوار می‌شوند. می‌توانند ببینند که آیا برای آن مسیر صندلی رزرو شده است یا خیر. مسافرانی که رزرو کرده‌اند، می‌توانند صندلی‌های خود را سریع‌تر پیدا کنند زیرا شماره صندلی‌ها به وضوح بالای هر صندلی نشان داده می‌شود. با ناامیدی کمتر و راحتی بیشتر، به این ترتیب ظرفیت بیشتری در قطار ایجاد می‌کنید. این مثال خوبی است از اینکه چگونه می‌توانید هوشمندانه‌تر با اطلاعات کار کنید.

داده‌های رزرو سال‌ها در سیستم اپراتور راه‌آهن آلمان ذخیره شده بود تا به هدایت‌کنندگان کمک کند تا بتوانند رزروها را بررسی کنند. اما بدون اینکه کاری با آن برای مسافران انجام شود. این داده ها اکنون برای اطلاع‌رسانی و راهنمایی مردم استفاده می‌شود. این روزها ما از همین اصل برای ساختمان‌ها استفاده می‌کنیم. ساختمان‌های هوشمند واژه‌ای جدید در مدیریت تسهیلات و املاک و مستغلات است.

 

بیشتر از آجر و سیمان

در گذشته، یک ساختمان از انبوهی آجر تشکیل شده بود و تقریبا همین گونه بودند. از کل سرمایه‌گذاری، 80 درصد به معماری اختصاص می‌یافت و مابقی شامل کمی فناوری، مانند برق یا گرمایش بود. امروزه سهم فناوری اغلب می‌تواند به نیمی از سرمایه‌گذاری برسد و این درصد همچنان در حال رشد است، زیرا تعداد بیشتری از تاسیسات IT اکنون به ساختمان‌ها راه پیدا می‌کنند. این فناوری اغلب حتی توسط افراد استفاده نمی‌شود، آنها به سادگی خود را با استفاده از سنسورها وفق می‌دهند.

ما در تلاش هستیم تا ساختمان های خود را با انواع ترفندهای فنی هوشمندتر کنیم، اما کاملا از این واقعیت غافل هستیم که ساختمان‌های ما حاوی اطلاعات زیادی هستند که می‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ساختمان شما هوشمندتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، اگر می‌دانستید چگونه این اطلاعات را در دسترس قرار دهید و از آن استفاده کنید، می‌توانید آن را نه تنها به ساختمان‌ها، بلکه به خود کاربران نیز بازگردانید.

 

چه چیزی را اندازه گیری کنید و به شما چه بگوید

به عنوان مثال، حجم اطلاعاتی را که سیستم مدیریت ساختمان از قبل در مورد اشغال دارد، در نظر بگیرید. وقتی وارد یک ساختمان می‌شوید، اغلب از یک در عبور می‌کنید. می‌توانید تعداد افراد حاضر در ساختمان را بشمارید. وقتی از آسانسور خارج می‌شوید، محتویات آسانسور برای هر نفر حدود 11 سنگ سبک تر می شود. به این ترتیب می‌توانید محاسبه کنید که چند نفر از هر طبقه بیرون می‌آیند و کجا هستند. اگر این اطلاعات را با تعداد دفعاتی که درب راه پله باز می شود ترکیب کنید، تصوری از تعداد افراد در یک طبقه خاص به شما می‌دهد. می‌توانید از این اطلاعات برای اطلاع دادن به دیگران استفاده کنید و در صورت شلوغ بودن، آنها را به طبقه دیگری بفرستید.

نحوه دسترسی به این اطلاعات اغلب با نگاهی متفاوت به داده های موجود شما به طرز شگفت آوری ساده است. این علم موشک نیست، بلکه صرفا آگاه بودن و توسعه برنامه مناسب است. به ویژه در این روزهای مدرن که تقریباً همه چیز را می‌توان با سنسورها اندازه‌گیری کرد، این می‌تواند گنجینه‌ای از داده‌ها را به دست آورد. آلمانی ها در سطح بین المللی به دلیل مهارت‌های سازمانی و وقت شناسی خود مشهور هستند. اما با این مثال قطار نشان داده‌اند که برای یافتن آن گنج نیز به اندازه کافی خلاق هستند. و اگر آنها بتوانند این کار را انجام دهند، ما هم می توانیم انجامش دهیم. این‌ها مثالی بود تا با فرآیند و دلیل بوجود آمدن سنسور‌های هوشمند آشنا شوید.

 

 

 

 

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ