logo
Loading

باید و نبایدها در مورد نصب سنسور هوشمند

26 ژوئن 21 - 12:57 ق.ظ

باید و نبایدها در مورد نصب سنسور هوشمند

در این مطلب قصد داریم  باید و نبایدها در مورد نصب سنسور هوشمند در خانه هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

1. سنسورهای آب هوشمند

یکی از دغدغه های رایج در خانه ها، کنترل میزان مصرف آب است. این مشکل تا حد زیادی با نصب شیرهای دارای چشمی حل شده است و به طور پیش‌فرض تنها زمانی آب از شیر می‌آید که دست شما زیر آن قرار گرفته بگیرد.  اما شما هنوز شیرهای آب منزل خود را هوشمند نکرده‌اید. در منازل هوشمند، سنسورهای آب بر روی لوله‌ها و شیرآب نصب می شوند تا هم جریان آب از راه دور قابل کنترل باشد، هم تغییراتی مانند نشت آب و ترکیدگی لوله را پیش از وقوع، به اطلاع شما برسانند.

سنسورهای خانه هوشمند

این سنسورها روی کف حمام و دستشویی یا آشپزخانه، نزدیک به مناطق خطرناکی مانند زیرزمین، مخازن ذخیره‌سازی آب و… نصب می‌شوند و هر گونه اتفاق غیرمعمولی را مانند نم پس دادن و… به شما اطلاع می دهند.

بعضی از این سنسورها مجهز به تغییر دمای آب نیز هستند و اگر لوله‌های شما در حال نشتی آب باشند، می‌توانند با تغییر دما، موجب یخ‌زدن آب شوند. سنسورها اغلب از طریق وای فای یا بلوتوث به کار می‌افتند و شما با نصب نرم‌افزار مربوطه، می‌توانید لوله‌ها و شیرهای آب را چک کنید.

2. سنسور دود هوشمند

نصب سنسورهای دود در آشپزخانه‌ها امری معمول است؛ اما ضریب خطای بالایی دارد. حتما برای شما هم بارها پیش آمده است که غذایتان بسوزد و زنگ هشدار اشتباهی به صدا دربیاید. سنسورهای دود هوشمند، خودشان قابلیت تشخیص نوع دود حاصل از آشپزی، سیگار و مونواکسیدکربن را دارند، به همین خاطر، درصد خطایشان در تشخیص به‌موقع خطر، به صفر کاهش می‌یابد و در صورت تشخیص احتمال وقوع حادثه، سریعا به شما اطلاع می‌دهد.

این سنسورها نیز از طریق بلوتوث یا وای‌فای به تلفن همراه شما متصل می شوند و در صورت آتش سوزی، با نزدیک ترین پایگاه اتش‌نشانی تماس بگیرد.

3.سنسورهای حرکتی هوشمند

اغلب منازل هوشمند، مجهز به سیستم روشنایی هوشمند هستند، یعنی به طور پیش فرض، با ورودشان به منزل، چراغ‌ها روشن می‌شوند یا با تاریک شدن هوا، بعضی چراغ‌ها روشن می‌شوند. برای چنین منازلی، نصب سنسورهای حرکتی، کارکرد امنیتی نیز دارد.

سنسورهای هوشمند را می‌توانید در خارج از منزل خود قرار دهید تا با تشخیص حضور هر فردی، چراغ‌ها را روشن کنند بدین ترتیب شما می‌توانید حضور ناشناس را در ملک خود شناسایی کنید.

کاربرد سنسورهای هوشمند در خانه هوشمند

کاربرد سنسورهای هوشمند در خانه هوشمند

سنسورهای حرکتی می‌توانند در داخل خانه شما نیز تا حد زیادی مفید باشند. اگر شما شب‌هنگام عادت به رفتن به دستشویی دارید، می‌توانید با نصب سنسورها در راهرو، چراغ را به طور اتوماتیک روشن کنید تا زمین نخورید. این امکان، برای افراد سالمند یا کسانی که کودک خردسال در خانه دارند، مفیداست.

ویژگی مثبت این سنسورها آن است که بدون نیاز به کندن دیوار و دریل، بر سطوح موردنظر نصب می‌شوند و با بلوتوث یا وای‌فای به تلفن همراه شما وصل می‌شوند. حتی می‌توانید ان‌ها را برای یک شب از کار بیندازید.

4. سنسورهای چندمنظوره هوشمند

بعضی سنسورها کارکرد چندگانه دارند و شما می‌توانید با پرداخت کمی هزینه، دما، حرکت، ارتعاش و نور منزل خود را کنترل کنید. سنسورهای دما، با گرم شدن هوای منزل، دما را تنظیم می‌کنند و در صورت عدم حضور شما در منزل، کاملا خاموش نمی مانند؛ بلکه تا تعدیل درجه دما، روشن و خاموش می‌شوند. شما می‌توانید سنسورها را طوری تنظیم کنید که به حرکت بعضی اجسام را در خانه، مانند حیوان خانگی حساس نباشند.

5. سنسورهای در و پنجره هوشمند

برای کسانی که بیشتر از راحتی، مشکل امنیت منزل خود را دارند، نصب سنسورهای در/ پنجره بهترین گزینه است.

سنسورهای در و پنجره، باز و بسته شدن در و پنجره‌ها را به شما اطلاع می‌دهند. این سنسور به راحتی بر روی پنجره یا در منزل شما نصب می‌شود و رفت‌وآمد بچه‌ها، ورود حیوان خانگی شما به داخل خانه و … را ثبت می‌کند و به اطلاع شما می‌رساند. سنسورهای در یا پنجره، رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی دارند و می‌توانند منزل شما را تزئین کنند.

مکان‌های نامناسب برای نصب سنسورهای  هوشمند

سنسورها می‌توانند در راحتی شما مفید واقع شوند، اگر نقطه مناسب را برای نصب آن‌ها پیدا کرده باشید؛ در غیر این صورت، نمی‌توانید از عملکرد آن‌ها بهره کافی ببرید. بعضی نقاط در خانه، نقاط کور هستند و در جریان تغییرات ناگهانی دما قرار نمی‌گیرند. سنسورهای حرکتی نیز ممکن است به اشتباه حرکات موجود در فضا را ثبت کنند.

  1. سنسورهای حرکتی را نباید نزدیک دریچه‌های فعال، رادیاتور یا شومینه نصب کنید. اغلب سنسورها، با ردیابی الگوهای گرما در یک اتاق، حرکت را تشخیص می‌دهند: بنابراین ممکن است در صورت نصب در جای نامناسب، منبع کاذبی را دنبال کنند.
  2. همچنین نباید سنسورها را در نزدیکی پنجره‌های بزرگ نصب کنید، چون حرکت‌هایی مانند رد شدن ابرها را هم به اشتباه به اطلاع شما می‌رسانند و مفید نخواهند بود.
  3. برخی گمان می کنند سنسورها باید دور از چشم باشند و جایی مانند پشت گیاهان خانگی را برای نصب ان‌ها انتخاب می‌کنند. اما این کار باعث می‌شود تنها جلوی دید سنسور گرفته شود. قرار دادن سنسور پشت گیاهان خانگی تنها زمانی توجیه دارد که بخواهید دمای اتاق را بدون اندازه‌گیری دمای بدن انسان، تنظیم کنید.
  4. انتهای راهرو برای قرار دادن سنسور، نقطه‌ای کور محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید حرکات افراد در راهرو را تشخیص دهید، بهتر است سنسور را روی دیوار راهرو نصب کنید و نه در انتهای آن.

مکان‌های مناسب برای نصب 

  1. مکان‌های پررفت‌و‌آمد منزلتان، مانند دیوار راهرویی که به اتاق‌ها منتهی می‌شود، جای خوبی برای نصب سنسور است. می‌توانید سنسور حرکتی را در این مکان نصب کنید تا هیچ حرکتی را از دست ندهید.
  2. نقاط ورودی منزلتان بهترین جا برای نصب سنسور حرکتی است. حتی می‌توانید پنجره آشپزخانه یا در پارکینگ را هم برای نصب سنسور انتخاب کنید.
  3. در کمد، کابینت، گاوصندوق و انباری نیز از دیگر مکان‌های مناسب نصب سنسور حرکتی است. اغلب افراد در بعضی کشوها مدارک مهم یا جواهرآلات نگه می‌دارند و گاه به شک می‌افتند که آیا هنوز آن‌ها سرجایشان هستند؟ بنابراین نصب سنسور حرکتی بر روی این اشیا مفید است.
  4. بالای دیوار مکان مناسبی برای نصب سنسورهای حرکتی است: به خصوص اگر حیوان خانگی در منزل دارید. با این کار حیوانات خانگی کنجکاو به سنسور دست پیدا نمی‌کنند و سنسورها هم سیگنال‌های اشتباه دریافت نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ