logo
Loading

هوشمند سازی هتل ها

25 مه 21 - 06:13 ب.ظ

هوشمند سازی هتل ها

اگر می‌خواهید همه چیز را درباره هوشمند سازی هتل ها بدانید ، با ما همراه باشید.

هتل هوشمند ، مدیر هوشمند

این روزها یکی از مهم ترین دغدغه های هر مدیر یا صاحب هتلی جلب رضایت بیشتر مشتریان است . زیرا یک مشتری راضی و خوشحال از میلیون ها تومن هزینه تبلیغات ، بیشتر برای مجموعه تبلیغ می کند و می تواند در آمد زا باشد . بر همین اساس کمتر مدیر هوشمند و هتل معتبری را می توانیم پیدا کنیم که این روزها به فکر هوشمند سازی هتل نیافتاده باشد یا هیچ اقدامی در این مورد نکرده باشد .

هوشمند سازی هتل راهی سودآور برای هتل ها می باشد ، که با گذشتن مدت کوتاهی از فرآیند هوشمند سازی هتل ، نه تنها هزینه اولیه هوشمند سازی بر میگردد بلکه به علت جذب مشتری بیشتر از یک طرف و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های هتل می تواند به شدت سودآور نیز باشد .

در حالت کلی هوشمند سازی هتل باعث می شود :

 • در مصرف انرژی صرفه جویی شود و در نتیجه هزینه های هتل کم شود
 • آسایش و رفاه مشتریان تامین شود و در نتیجه آنها از خدمات هتل راضی باشند و به دوستان خودشان این هتل را معرفی و توصیه کنند .
 • هتل به یک مکان لوکس ، مدرن و چشم نواز تبدیل شود

هوشمند سازی هتل چیست؟

هدف هوشمند سازی هتل و به کارکیری تجهیزات هتلی هوشمند این است که هتلی داشته باشیم که همه سیستم های تاسیساتی هتل مانند سیستم سرمایشی و گرمایشی ، روشنایی ، آبیاری فضای سبز ، آسانسورها ، اعلام و اطفای حریق ، کنترل پارکینگ ها ، سیستم مدیریت میهمانان ، همگی هوشمند باشند . یعنی فرمان پذیر باشند . همچنین بدون نیاز به حضور فیزیکی پرسنل بسیاری از خدمات رسانی ها به صورت اتومات برای میهمانان انجام شود . یعنی مدیریت هتل بتواند در هر زمانی که می خواهد یک گزارش کامل از رفت و آمد میهمانان و پرسنل هتل داشته باشد و …

هوشمند سازی واژه بسیار گسترده ای است و نتایج و اهداف آن پایان ناپذیر هستند و هر روز نیز به قابلیت های آن اضافه میشود .

هدف از هوشمند سازی هتل چیست؟ چرا من به عنوان یک هتلدار لازم است هتل خود را هوشمند کنم ؟

در یک هتل هوشمند :

 • از مرحله رزرو هتل توسط میهمانان تا لحظه اخذ اقامت، تمامی خدمات به میهمانان در یک بستر هوشمند انجام می شود . به همین دلیل ارائه خدمات ، سریع ، آسان و با کاربری راحت برای میهمانان است
 • کلیه شرایط محیطی شامل ؛ دما ، رطوبت ، روشنایی ، پرده ها و پخش موسیقی کاملا هوشمند و تحت کنترل میهمان یا مسئول مربوطه هستند .
 • امکان رزرو اینترنتی و گشتن و بازدید از هتل به صورت آنلاین وجود دارد .
 • هر میهمان به صورت اختصاصی به کمک یک صفحه نمایش لمسی می تواند در صورت نیاز به خدمات یا گزارش خرابی و مشکلات با قسمت پذیرش هتل ارتباط برقرار کند
 • در بازه های زمانی و در صورت نیاز مدیریت یا مسئول مربوطه می تواند از تمامی فعالیت ها گزارش تهیه کند
 • به علت نگه داری و پشتیبانی و عیب یابی هوشمند تمامی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی از طریق نرم افزار و سیستم هوشمند ، دیگر نیازی به هزینه های اضافی پیمانکاری تاسیسات نیست .

نواحی هوشمند سازی هتل

یکی از سوالاتی که ممکن است در ذهن یک مدیر یا هتلدار شکل بگیرد این است که عملیات هوشمند سازی هتل در چه بخش هایی از هتل امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم به طور کلی سیستم مدیریت مرکزی میهمانان در هتل شامل دو بخش می باشد:

 • پذیرش و مدیریت هتل
 • اتاق میهمان

هوشمند سازی هتل در قسمت پذیرش یا مدیریت هتل  Reception

بخش پذیرش در یک هتل هوشمند در هنگام ورود یک مسافر و یا رزرو اینترنتی هتل یک کارت هوشمند به دست میهمان میدهد که در اصل مجوز ورود او به مکان های مختلف هتل از جمله استخر ، رستوران ، استفاده از سیستم های حمل و نقل و.. است . با استفاده ی میهمان از هرکدام از این بخش ها ،در صورتی که جزو خدمات رایگان هتل نباشد در همان لحظه در صورتحساب میهمان ثبت میشود .

همین طور تمامی فرمان ها و درخواست های میهمانان اتاق های هتل در قسمت پذیرش از طریق نصب نرم افزار مربوطه ،قابل دیدن و بررسی است . مثلا اگر یک میهمان از اتاق 142 در خواست نظافت اتاق را ارسال کرده باشد و میهمان اتاق 207 دستور لطفا مزاحم نشوید ، تمامی این درخواست های ارسال شده از پنل لمسی اتاق میهمان در همان لحظه در قسمت پذیرش قابل رویت است و مسئول پذیرش بر اساس همین درخواست های ارسالی می تواند اقدام و دستور لازم را به بخش خدمات یا پرسنل دیگر ارسال کند .

برای پرسنل خدمات هم بعد از حضور در اتاق مربوطه و انجام درخواست میهمان تمامی فعالیت ها ثبت می شود و مدیریت هتل در صورت لزوم می تواند به تمامی این گزارش ها دسترسی داشته باشد . و تمامی این فعالیت های هوشمند منجر میشوند سرعت ،بهره وری و کیفیت انجام کارها در یک هتل هوشمند ارتقا یابد .

علاوه بر این با هوشمند سازی هتل ، تاسیسات موتورخانه می تواند به صورت روزانه توسط متصدی مربوطه کنترل شوند ، باغچه ها و محوطه بیرونی هتل طبق زمان بندی آبیاری شوند، کلیه وسایل نقلیه ای که به پارکینگ هتل رفت و آمد می کنند کنترل شوند ، وضعیت آسانسورها مانیتورینگ شوند و در صورت نیاز به وضعیت VIP تغییر وضعیت دهند یا در طبقات خاص توقف داشته باشند .

مزایای هوشمند سازی هتل برای هتلداران

 1. افزایش جذب مشتری با هوشمند سازی هتل
 2. لوکس و زیباتر شدن چشم انداز هتل
 3. کنترل همه چیز در یک مانیتور یا حتی از راه دور
 4. صرفه جویی در هزینه های ماهانه هتل
 5. صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی
 6. کنترل هوشمند کلیه تاسیسات هتل
 7. فعال شدن سیستم ایمنی و امنیتی به صورت خودکار
 8. قابلیت تعریف سیستم به صورت وایرلس و بدون نیاز به کنده کاری و سیم کشی مجدد

هوشمند سازی اتاق میهمان Smart Room

یک میهمان هتل هوشمند بعد از ورود به هتل و گرفتن کارت هوشمند خود می تواند با نزدیک کردن این کارت به قفل هتلی درب اتاق را باز کند و بعد از گذاشتن این کارت در پاور سوئیچ هوشمند برق اتاق روشن میشود . در یک اتاق هوشمند فعالیت های زیادی از جمله سیستم روشنایی ، سیستم سرمایشی و گرمایشی ، پرده ها و سیستم های امنیت می توانند از طریق کلید های هوشمند یا صفحات لمسی هوشمند کنترل شوند و تمامی این تجهیزات هوشمند قابلیت تعریف سناریو های مختلف را دارند .

مزایای هوشمند سازی هتل برای میهمانان هتل

هوشمند سازی هتل برای میهمانان هم مزایای زیادی دارد و می تواند منجر به احساس آرامش و آسایش بیشتری برای آنها در طول اقامت شان شود . از جمله :

 • میهمان هتل هوشمند می تواند با توجه به نیاز خود میزان روشنایی اتاق را تنظیم کند ، مثلا در هنگام خواب با تعریف سناریوی خواب تمامی چراغ ها در زمان تعیین شده خاموش می شوند و فقط چراغ آباژور کنار تخت روشن می ماند . همین طور با بیرون رفتن فرد و برداشتن کارت ، تمامی چراغ های اتاق خاموش می شود .
 • در یک هتل هوشمند دمای اتاق همیشه در حالت ایده آل میهمان تنظیم میشود و در حالتی که میهمان در هنگام خروج فراموش کند سیستم را خاموش کند به صورت اتومات خاموش می شود .
 • در هنگام صبح پرده های اتاق به صورت اتومات کنار زده میشوند یا جمع میشوند تا نور اتاق به صورت طبیعی تامین شود
 • با هوشمند سازی هتل ، میهمان در اتاق خود و هنگامی که خارج از اتاق خود هست احساس امنیت دارد . در صورتی که شخص فراموش کند درب اتاق را در هنگام خروج ببندد به قسمت پذیرش هتل هشدار داده میشود یا اگر شخصی غیرمجاز قصد ورود به اتاق را داشته باشد قسمت پذیرش مطلع میشود و اقدامات لازم را انجام میدهد .
 • با هوشمند سازی هتل ،پنل فرمان هتل به زبان مادری میهمان تنظیم میشود و او برای اعلام درخواست های خود نیاز به مترجم ندارد و به دردسر نمی افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ