logo
Loading

یکپارچگی اتوماسیون ساختمان

05 آگوست 21 - 04:36 ب.ظ

یکپارچگی اتوماسیون ساختمان

تعریف مناسب از ادغام کامل، به زیر سیستم هایی گفته می شود که به عنوان یک سیستم در کنار هم کار می کنند. این بدان معنی است که یک سیستم دسترسی کامل به کلیه داده ها و عملکردهای سیستم های دیگر دارد. یکپارچگی اتوماسیون ساختمان همچنین می تواند در صورتی که برخی عملکردهای دو یا چند سیستم هماهنگ شده باشد، به میزان کمتری رخ دهد.

نمونه های متداول این نوع ادغام، واحدهای کنترل هوای موجود با کنترل یکپارچه است که به سیستم های دیگر امکان کنترل نقاط تعیین شده خود را می دهد اما اجازه دسترسی به شیرها و حسگرها را نمی دهد. ادغام همچنین می تواند در چندین سطح در یک سیستم رخ دهد. در سطح محلی (به عنوان مثال یک اتاق عمل)، یکپارچگی سیستم می تواند نمونه ای به معنای این باشد که کنترل تغذیه محرکی وجود دارد که هنگام روشن شدن تجهیزات انتشار گرما، قدرت خنک کنندگی را افزایش می دهد.

ساختمان سازی در سطح وسیع

بمنظور ساختمان سازی در سطح وسیع تر، یکپارچه سازی سیستم می تواند به معنای آن باشد که مثلاً وقتی اخطار آتش نشانی شروع می شود، مجموعه ای از رویدادهای زیر ایجاد می شوند.

  • تهویه اضطراری روشن می شود
  • قفل درها باز می شوند
  • آسانسورها به یک طبقه معین فرستاده می شوند
  • مسیرهای خروج اضطراری روشن می شوند و غیره.

هدف و نظر درباره چگونگی یکپارچه سازی کلیه سیستم ها در یک بیمارستان ممکن است بین پروژه های مختلف و افراد در موقعیت های مختلف متفاوت باشد. یک ایده مشترک این است که سیستم ها باید برای کاربران ساده و نامرئی باشند. همچنین مهم است که افرادی که در واقع روزانه از سیستم ها استفاده می کنند و افرادی که به آن ها خدمات می دهند، در هنگام طراحی سیستم، نظرات خود را در مورد سیستم بیان کنند.

عملکرد سیستم های مختلف

از آن جا که هر عملکردی که بین زیر سیستم های مختلف ادغام شده باشد باعث پیچیده تر شدن سیستم می شود، باید منفعت را در مقابل هزینه های اضافی و افزایش پیچیدگی سیستم ارزیابی کرد. اگر یک سیستم پیچیده است و کاربران فاقد صلاحیت اجرای صحیح آن هستند، این خطر وجود دارد که سیستم به روش بهینه مورد استفاده قرار نگیرد. حتی ممکن است عملکرد بدتری نسبت به زیر سیستم های جداگانه داشته باشد، زیرا عملکردها به روش اشتباه استفاده می شوند یا برای ساده تر کردن کنترل خاموش می شوند.

چه موقع ادغام شود و تا چه میزان

بنابراین چه سیستمی می تواند و باید یکپارچه شود و تا چه میزان؟ نظرات در مورد این سوال بسیار وابسته به این است که چه کسی این سوال را مطرح می کند.

بازار طیف گسترده ای از محصولات و راه حل ها را فراهم می کند که فرصت هایی را برای سیستم های اتوماسیون ساختمان با یکپارچگی بالا و عملکردهای پیشرفته می گشاید. اصطلاح “ساختمان های هوشمند” از طرف پیمانکاران بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نظر ظاهری کلی آن ها این است که همه عملکردها از یکپارچه سازی سود می برند. نمونه هایی با برخی از امکاناتی که سطح بالایی از ادغام دارند، در شکل ۵.۱ نشان داده شده است.

یکپارچگی اتوماسیون ساختمان

مثالی از آژیر سرقت و آژیر آتش با عملکردهای یکپارچه در سیستم اتوماسیون ساختمان است. بر اساس شکلی از شرکت فناوری ساختمانی زیمنس

نظرات متفاوت

با وجود اینکه بسیاری از نظرات متفاوت است، نکاتی وجود دارد که بسیاری از افراد موافق کار با اتوماسیون ساختمان هستند. یکی این است که منفعت زیادی در یکپارچه سازی کنترل سیستم هایی که ممکن است یکدیگر را بی اثر کنند، وجود دارد. نمونه هایی از این سیستم ها عبارتند از به عنوان مثال کنترل دمای یک اتاق عمل. به دلیل نیاز زیاد به دما و جریان هوا، این نوع اتاق های پیچیده اغلب دارای چندین سیستم گرمایشی و سرمایشی هستند. ترجیح داده می شود که تمام آن سیستم ها با یک شیر، کنترل شوند یا حداقل کنترلرهایی هایی که سیستم ها را کنترل می کنند قادر به برقراری ارتباط ساده با یکدیگر باشند.

بمنظور راحتی و صرفه جویی در مصرف انرژی، اغلب ادغام سیستم روشنایی با سیستم دسترسی ساختمان مفید است به گونه ای که هنگام باز شدن یا قفل شدن بخشی از ساختمان، به طور خودکار چراغ ها روشن یا خاموش شوند. ادغام از دو طریق قابل انجام است. سیستم دسترسی یا سیگنال کنترل را به سیستم روشنایی می فرستد و جریان برق را از سیستم روشنایی قطع می کند، یا سیستم دسترسی دیگری را به عنوان واحد کنترل سیستم روشنایی بکار می گیرد. اگر در واقع هیچ عملکرد پیشرفته ای لازم نباشد، سیستم را پیچیده تر از حد ضروری نکنید. بسیاری از سیستم های دسترسی می توانند به عنوان کنترل کننده روشنایی در یک ناحیه عمل کنند، بنابراین اگر نیازی به کاربردهای ویژه (برای مثال تنظیم رنگ نور) نیست، آنگاه این راه حل معمولاً به طور کامل مناسب خواهد بود.

برای بیشتر قسمت های دیگر سیستم اتوماسیون ساختمان، نظرات در مورد ادغام مجزا است. در صورت سودمند بودن ادغام، این باید برای هر مورد ارزیابی شود.


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ