logo
Loading

خانه‌های هوشمند ده سال آینده چه شکلی خواهند شد؟

03 نوامبر 21 - 08:11 ب.ظ

خانه‌های هوشمند ده سال آینده

ساعت 6 صبح، ساعت هوشمندتان زودتر از همیشه زنگ می خورد. نگران نباشید، مشکلی به وجود نیامده! ساعت هوشمند شما با اسکن برنامه روزانه شما متوجه شده است که امروز جلسه دارید که آن را فراموش کردید.

آب دوش شما به طور خودکار گرم می شود تا شما هرچه سریع‌تر دوش صبحگاهی خود را بگیرید و وقتی را تلف نکنید. ماشین برقی شما که از روز قبل توسط پنل‌هایی که روی بام خانه قرار دارد شارژ شده است، آماده رساندن شما به جلسه مهمتان است.

این‌ها همه، بهشتی از آرمان‌شهر نه چندان دوری است که ممکن است تا کمتر از ده سال آینده به اجرای سراسری درآید.

حوزه شهر و خانه هوشمند

فریم برگ، محقق و کارشناس سوئدی در حوزه شهر و خانه هوشمند، اظهار می کند تا سال 2022، 63 میلیون آمریکایی به فناوری خانه‌های هوشمند دست پیدا می کنند.

اما کارشناسان می‌گویند یک دهه بعد، ما از روشن و خاموش کردن چراغ‌ها با صدای خود به غرق شدن در اینترنت اشیا (IoT) خواهیم رفت. به لطف پیشرفت‌های هوش مصنوعی، هوشمندترین خانه‌ها می‌توانند واقعاً در مورد صاحبان یا ساکنان خود اطلاعات کسب کنند.

در نهایت نیازهای آنها را پیش‌بینی کنند. پیشرفت‌ها در این علم به ما ماشین‌هایی می‌دهد که در تمیز کردن، پخت و پز و موارد دیگر به ما کمک می‌کنند. حسگرهای جدید سلامت ما را بررسی خواهند کرد.

جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل داده ها

مرکز همه اینها داده‌هایی است که خانه‌های هوشمند جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل می‌کنند و محیط را تبدیل به خانه‌هایی می کنند که ما واقعا آن را هوشمند می نامیم.

طیف وسیعی از پیشرفت‌های فناوری، خانه‌های هوشمند را بسیار فراتر از آنچه امروز در قفسه‌های فروشگاه‌ها موجود است رو به جلو حرکت می دهد.

به عنوان مثال، نوآوری‌های هوش مصنوعی تقریباً همه چیز را در زندگی ما از جمله خانه‌های ما به هم متصل می کنند.

ممکن است در حال حاضر روزانه از نوعی ابزار دستیار صوتی مجهز به هوش مصنوعی برای دریافت آخرین اخبار یا پیش بینی آب و هوا استفاده کنید.

پلتفرم‌های هوش مصنوعی

اما در خانه‌های هوشمند آینده، آن پلتفرم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به عنوان مغز متفکر کل خانه‌، یادگیری در مورد ساکنان و هماهنگی و خودکارسازی همه ابزارهای هوشمند مختلف آنها عمل کنند. برای مثال، شرکت IoT Crestron، روی نرم‌افزاری کار می‌کند که عادت‌های افراد را دنبال می‌کند، مانند موسیقی که می‌خواهند در صبح بشنوند یا میخواهند کدام چراغ را در زمان خاصی از روز روشن کنند. سپس، هنگامی که تنظیمات برگزیده کاربر را به طور روزانه و دقیق بررسی کرد، به طور خودکار لیست های پخش مناسب با سلیقه و عادت او را پخش می کند یا چراغ ها را قبل از خواب کم نور می کند.

جان کلنسی، رئیس کسب و کار هوشمندسازی Crestron می گوید:
این گام، تکاملی در هوشمندسازی واقعی است.

ربات ها نیز نقشی اساسی در آینده خانه‌های هوشمند خواهند داشت. جاروبرقی‌های هوشمند مانند iRobot’s Roomba در حال حاضر به دنبال ما هستند. محصولاتی مانند Aibo که یک سگ روباتیک است. این محصول نشان می‌دهند که چگونه می‌توانند به ما کمک کنند و مانند یک حیوان وفادار خانگی در کنار ما باشد.

آیا آینده نیز بدین شکل است؟ شرکت مبلمان رباتیک Ori Living با همکاری Ikea روی قطعاتی کار می‌کند که بر اساس نیاز شما تغییر می‌کنند، زمانی که به میز نیاز دارید، تخت را بسته و جمع میکند تا فضای کمتری اشغال کند، یا زمانی که وقت شام است کمدتان را از توی دست و پایتان کنار می گذارد.

شرکت طراحی Design3

در شرکت طراحی Design3 اخیرا یک ربات خانه هوشمند به نام CARL را به نمایش گذاشته است. ربات پوشیده از پارچه به این منظور است که به آرامی در خانه شما می چرخد و دوربین ها و حسگرهای مخفی خود را فعال می کند تا افراد غیر خودی را شناسایی کند.

شما را از انتشار گازهای خطرناک که باعث آتش‌سوزی می شود مطلع کند یا مراقب حیوان خانگی شما باشد. شرکت گرافیک کامپیوتری Nvidia در حال کار بر روی یک بازوی رباتیک هوشمند است. می تواند به عنوان آشپز شخصی صاحب خود عمل کند. همه کارها را از برش دادن و خرد کردن سبزیجات تا کمک به شستشوی میوه‌ها و ظروف انجام دهد.

این محصول می تواند به ویژه برای والدین شاغل یا معلولین مفید باشد. اگر چنین وسیله‌ای وارد چرخه تولید شود، بسیاری از افراد دیگر مجبور نیستند در پایان روز کاری خود با خستگی مشغول به انجام کارهای خانه باشند.


دیدگاهتان را بنویسید

*

راهکار ها پروژه ها logo خانه سوالات کاتالوگ